اجرای مقتدارانه قانون برای جلوگیری از تخلفات ساخت و ساز در منطقه حسین آباد، مانع از سربرآوردن ساختمان های غیراصولی و زمین خواری شد.
به گزارش ایرنا، در یک ماه اخیر خبرهای دردناک از کشته شدن شماری از هموطنان در زلزله کرمانشاه قلب هر فردی را به درد می آورد زمانی این درد سنگین تر می شود که با خود می گوییم اگر هنگام ساخت و ساز، اصول ایمنی و قوانین ساختمان سازی به طور کامل اجرا می شد حالا شاهد چنین صحنه هایی پس از زمین لرزه نبودیم که بسیاری از والدین بی فرزند و چه کودکانی که بی سرپرست شدند.
روز گذشته برای پیشگیری از سربرآوردن تعدادی ساختمان سست و نا ایمن در منطقه حسین آباد ابهر شهرداری،جهاد کشاورزی باپشتیبانی نیروهای امنیتی ودستگاه قضایی اقدام به تخریب چهاردیواری های فاقدمجوز کردندکه حتی کوچکترین اصول و قوانین ساختمان سازی ددآن رعایت نشده بودکه اقدام به موقع اعتراض شدید صاحبان وهمچنین اشخاص نا مرتبط با این موضوع را به دنبال داشت و اعتراضات به حدی بالا گرفت که این افراد اقدام به چپ کردن خودروی خدمت شهرداری و همچنین شکستن شیشه های شهرداری منطقه دو حسین آباد کردند.
محمدرضا ذوالقدرها، شهردار ابهر در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: از پنج شنبه هفته گذشته برخی افراد به صورت سازمان یافته و همزمان بدون داشتن مجوز، اقدام به ساخت چهار دیواری در زمین هایی کردند که خارج از محدوده ی شهر اما داخل حریم شهری است که این زمین ها را از افراد سودجو به صورت قول نامه ای خریداری کرده بودند.
وی با تاکید بر اینکه این زمین ها جز اراضی کشاورزی محسوب می شوند، اظهار کرد: به دلیل تذکرات مختلف و بی توجهی این افراد و با توجه به اینکه شواهد حاکی از وقوع بحث زمین خواری در این منطقه است با هماهنگی و اطلاع مسئولان شهری از این اقدامات جلوگیری شد و ۶۰ مورد چهاردیواری در این محل تخریب شد.
شهردار ابهر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این زمین ها در نزدیکی و همسایگی ضایعاتی های حسین آباد قرار دارد و خرید و فروش و جمع آوری ضایعات در این محل به تنهایی از معضلات زیست محیطی و بهداشتی شهر ابهر است و خطراتی را متوجه ساکنان بخشی از حسین آباد که در نزدیکی این محل ساکن هستند می کند، یکی از هدف های ساخت این چهاردیواری ها ایجاد محلی برای خرید ضایعات بود.
وی تاکید کرد: با ورود جهاد کشاورزی به موضوع و بررسی های به عمل آمده با هماهنگی دادگستری ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های کشاورزی و در حریم شهری اثبات و دستور جلوگیری از این ساخت و سازها صادر شد.
ذوالقدری ها یادآورشد: با این تصمیم منافع افراد سود جو به خطر افتاد و با تحریک افراد دیگر اقدام به تجمع، اعتراض، تخریب اموال دولتی وعمومی، برای جلوگیری از اجرای قانون کردند که تمامی این افراد شناسایی شده اند و قاطعانه با افراد متخلف برخورد قانونی خواهد شد.
وی ابراز کرد: این افراد سود جو اقدام به تقسیم زمین های کشاورزی و فروش آن ها کرده بودند بدون رعایت حداقل اصول شهرسازی و فنی در حال چهار دیواری کردن زمین و تصرف آن بودند که در این راستا جلوگیری از تخلفات ضروری بود.
شهردار ابهر تصریح کرد: موضوع ضایعاتی ها بهداشت منطقه حسین آباد را تهدید می کند و با این اقدام از گسترش ضایعاتی ها جلو گیری کردیم با توجه با اینکه افرادی که در حال حاضر در این محل ها در حال خرید، فروش، و جمع آوری ضایعات هستند از گذشته دارای مجوز هستند و با رشد شهر نشینی این محل های غیر بهداشتی و اصولی وارد محدود شهر شده اند در حال حاضر ساماندهی این ضایعاتی ها در دستور کار است که در مرحله بعدی اقدامات لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
وی تاکید کرد: زمین ها زراعی بودند و مجوز تغییر کاربری از زراعی به مسکونی را نداشتند و مالکان سودجوی این زمین ها قصد داشتند با قطعه بندی، فروش، حصار کشی و چهار دیواری کردن زمین ها، بصورت سازمان یافته و هماهنگ قوانین مربوط به شهر سازی، کشاورزی و تغییر کاربری را تضییع کنند.
ذوالقدریها افزود: متاسفانه برخی افراد نا آگاه در دام این زمین خوران افتاده و اقدام به خرید این زمین ها بصورت قول نامه به قصد ساخت مسکن کردند که زمین ها خارج از محدود شهری می باشد و شهرداری اجازه ساخت این زمین ها را نمی دهد از این رو مردم در هنگام خرید زمین با دقت و تحقیق و استعلام از شهرداری برای آگاهی از ارائه پروانه ساخت اقدام به این کار کنند.
وی خاطرنشان کرد: در چند روز اخیر در این محل با جوسازی قیمت زمین ها از قواره ای ۲ میلیون به قیمت ۲۰ میلیون به فروش رسانده و به خریداران زیان رسانده اند.

شهردار ابهر گفت: اگر این زمین ها بصورت غیررسمی تبدیل به ساختمان می شدند در آینده دچار مشکلات عدیده ای می شدیم.

به گزارش ایرنا، لازم به ذکر است در صورت جلوگیری نشدن از چنین ساخت و سازهای غیر اصولی در صورت بروز کوچکترین حادثه و تخریب خانه باز همین مردم گریبان گیر مسئولان خواهند بود که چرا مانع از ساخت چنین سازه هایی نشده اند.
این درحالی است که در هنگام تخریب خانه باغ ها عده ای به مراجع قضایی اعتراض داشتند که چرابه موقع مانع از ساخت این خانه باغ ها نشده اند که هم زمین کشاورزی از بین نرود و هم سرمایه ای که فرد برای احداث آن به کار برده است.