اشاره با توجه به اینکه امروزه شهر به عنوان بستر و منبع اصلی توسعه شناخته می شود مدیریت شهری مهم ترین عاملی است که در توسعه شهر تاثیر دارد . نحوه مدیریت بر شهر می تواند به بهبود و ارتقاء محل سکونت و فرهنگ شهر نشینی کمک نماید چرا که مهم ترین هدف مدیرتی شهری توسعه شهر و رفاه شهروندان است که باعث آرامش خاطر و رضایت مندی شهروندان می گردد . در همین راستا مصاحبه ای با جواد شاهمحمدی معاونت خدمات شهری شهرداری ابهر انجام دادیم که با هم مرور می کنیم :

  • لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟ به نام خدا من جواد شاهمحمدی هستم دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت شهری و در حال حاضر معاونت خدمات شهری شهرداری ابهر را به عهده دارم .

  • بفرمایید منظور از خدمات شهری به معنای عام و خاص چیست ؟ یکی از مهمترین حوزه های مدیریت شهری ، خدمات شهری می باشد که مفهوم عام به معنی هر گونه خدمتی است که مدیریت شهری برای شهروندان انجام می دهد و به معنای خاص مسئول پاکیزگی و بهداشت عمومی شهر ، توسعه و نگهداری فضای سبز و محیط زیست شهر ، ارتقاء سطح ایمنی و تقویت ساختارهای مدیریت بحران و مسئول برنامه ریزی ، هماهنگی ، فرهنگ سازی و آموزش برای رسیدن به شهری پاک و مطلوب می باشد .

  • در مورد رویکردهای خدمات شهری توضیح بدهید ؟ رویکرد خدمات شهری نسبت به حیطه وظایف و مسئولیت های خود ، رویکردی « انسان محور » بوده و بر همین مبنا استفاده ا زمفاهیم فرهنگی و اجتماعی در حیطه خدمات شهری به عنوان یک ضرورت محسوب می گردد تا بتوانیم با ارائه خدمات مطلوب و شایسته از قبیل خدمات فرهنگی ، اجتماعی ، هنری و ورزشی رضایت شهروندان را جلب نمائیم .

  • بفرمائید به جز موارد گفته شده چه رویکرد جدیدی برای ارتقاء و حفظ پاکیزگی شهر در نظر دارید؟ تشکیل کارگروه محیط زیست و بهداشت عمومی شهر با کمک فعالان اجتماعی و سازمان های مردم نهاد نتیجه رویکردهای جدید در حوزه خدمات شهری می باشد که علاوه بر ارتقاء پاکیزگی و فرهنگ سازی در خصوص بهداشت شهری ، نقش بی بدیل مشارکت شهروندان در مسائل شهری باعث هم افزایی و همگرائی نیروهای اجتماعی و داوطلب و در نتیجه شاهد تقویت سرمایه اجتماعی در شهر خواهیم بود .

  • آثار و نتایج همکاری شهرداری و سازمان های مردم نهاد را بیان کنید ؟ مهم ترین نتیجه کوتاه مدت همکاری شهرداری و سازمان های مردم نهاد برقراری برنامه قرار سبز در شهر به صورت متوالی در شهر می باشد که اولین برنامه آن« با استقبال شهروندان مواجه گردید و در صدد برنامه ریزی برای برنامه های بعدی با موضوع های متنوع در سطح شهر هستیم . در همین راستا کار گروه هایی در سطح مهد کودک ، مدارس و محلات برای ارتقاء پاکیزگی و فرهنگ سازی تعیین گردیده اند و طبق هماهنگی های انجام گرفته تفاهم نامه ای بین شهردار محترم و ریاست محترم آموزش و پرورش در خصوص فرهنگ سازی و آموزش دانش آموزان درباره محیط زیست شهری و اهمیت بهداشت عمومی و پاکیزیگی شهر به امضاء خواهد رسید .

  • یکی از خدمات عمومی در سطح شهرها افزایش سطح ایمنی ساختمان ها می باشد ، بفرمائید در این خصوص چه اقداماتی انجام داده اید ؟ با توجه به اینکه یکی از خدمات عمومی در سطح شهرها ، افزایش سطح ایمنی ساختمانها و اماکن عمومی می باشد با برنامه ریزی های صورت گرفته از کلیه پاساژها و اماکن تجاری و مجتمع های مسکونی و موسسات عمومی توسط کارشناسان آتش نشانی بازدید به عمل آمده و اطلاعات فنی و ایمنی جمع آوری گردیده و پس از بررسی نسبت به رفع نواقص به کلیه مالکان ابلاغ خواهد شد تا تجهیزات و امکانات مورد نیاز در محل نصب گردد ، از همشهریان محترم خواهشمند است برای جلوگیری از بروز خسارات احتمالی هنگام حوادث ، در این امر مهم و رعایت استاندداردهای ایمنی با کارشناسان آتش نشانی همکاری و مشارکت بیشتر نمایند .

  • در حوزه فضای سبز چه اقداماتی انجام شده است و چه برنامه هایی برای آینده دارید؟ در حوزه فضای سبز با توجه به وضعیت کم آبی منطقه و لزوم استفاده بهینه از منابع خدادادی ، اجرای شبکه آبیاری تحت فشار در دستور کار جدی شهرداری قرار گرفته و اکثر بلوارهای شهر آماده بهره برداری به صورت آبیاری شبکه ای می باشند . در قسمت تولید گل و گیاه شهرداری ابهر به کمک نیروهای خود و برنامه ریزی انجام گرفته حدود ۱۰ هزار جعبه بنفشه در گلخانه شهرداری تولید کرده که دیگر نیازی به خرید این گیاه از بیرون و با هزینه اضافی نخواهد شد.

  • در خصوص سگ هایی که در سطح شهر ، وجود دارد و باعث ایجاد برخی مشکلات برای شهروندان شده است ، توضیح دهید ؟ سگ های بلا صاحب و بدون سرپرست یکی از معضلات بهداشتی و اجتماعی شهرها محسوب می گردد که نیاز به کنترل و جمع آوری دارند در همین راستا شهرداری ابهر زنده گیری سگ های ولگرد را در دستور کار خود قرار داده و اقدام به تأسیس کمپ نگهداری از سگ های بی سرپرست به نام «پناهگاه وفا» با همکاری بخش خصوصی نموده است که تا به امروز ۶۸ قلاده سگ از سطح شهر جمع آوری گردید که نیاز به همکاری و حمایت همه شهروندان در این خصوص هستیم .

  • در پایان اگر سخنی با خوانندگان و مخاطبین ندای ابهر دارید، بفرمائید؟ ضمن تشکر از همه خوانندگان و مخاطبین ندای ابهر از همه عزیزان انتظار می رود با مشارکت فعالانه خود و حساسیتی که به سرنوشت شهر خویش دارند ما را برای رسیدن به شهری آباد و زیبا یاری نمایند.