آئین کلنگ زنی فرهنگسرا وکتابخانه حسین آباد با حضور مسئولین محترم استانی و شهرستانی ، خانواده  های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران، اقشار مختلف مردم واصحاب رسانه ومطبوعات  در پارک خانواده حسین آباد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شهرداری ابهر،  مصطفی محمودی در مراسم کلنگ زنی کتابخانه و فرهنگ سرای شهرستان ابهر  با تاکید بر ضرورت پرداختن به اقدامات فرهنگی در بافت های  ناکارآمد شهری تصریح کرد : اماکن فرهنگی در بافت های ناکارآمد شهـری می تواند در بالا بردن فرهنگ شهر نهایت کارآمدی را داشته باشد .

وی با بیان اینکه چیزی که در سالیان گذشته در شهر ابهر در حوزه عمران شهری مغفول مانده درآمد زایی است عنوان کرد : نداشتن درآمد موجب بروز چالش در پروژه های عمرانی می شود .

این مسئول با تاکید بر اینکه ابهر کلکسیونی از بافت نا کار آمد شهری ، فرسوده و روستایی است اظهار کرد : ساماندهی بافت هایی مانند حسین آباد ، شریف آباد و شناط نیاز به اهتمام همگانی دارد .

محمودی تاکید کرد : متاسفانه در بحث ارزش افزوده درآمد شهرداری ابهر به یک سوم تقلیل یافته است که این امر موجب بروز مشکلاتی برای شهرداری می شود .

در ادامه این مراسم نیز شهردار ابهر با بیان اینکه محلات قدیمی و حاشیه شهر و ناکارآمد شهری محل هایی هستند که اغلب مردم علایق و خاطرات زیادی از آن جا دارد ، اظهار کرد : بسیاری از بزرگ مردان و زنان این سرزمین از دل همین محله ها برخاسته اند .

محمـدرضا ذوالقدریها با تاکید بر اینکه مشارکت مردم ضامن موفقیت طرح های محله محوری است ، اظهار کرد : اجرای طرح های محله محوری زمینه مشارکت بشتر مردم با شهرداری را فراهم می سازد .

وی با بیان اینکه برای احداث فرهنگسرا و کتابخانه حسین آباد ابهر ۱۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است ، اظهار کرد : این مکان فرهنگی در ۶۵۰ متر در دو طبقه به صورت فرهنگسرا و کتابخانه احداث می شود .

شهردرا ابهر با تاکید بر ضرورت بها دادن بیشتر به امور فرهنگی در مناطق حاشیه شهری ، تصریح کرد : احداث اماکن فـرهنگی در این مناطق موجب حل بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی و جلوگیری از بروز آنها می شود .

حجت الاسلام جعفــر رحیمی ظهر امروز در ایین کلنگ زنی پروژه فرهنگسرا و کتابخانه حسین آباد ابهر با بیان اینکه طی سالیان گذشته پروژه کلنگ یک کتابخانه در کنار مزار شهداء ابهر به زمین زده شد اظهار کرد متاسفانه این پروژه علیرغم کلنگ زنی به سرانجام نرسید .

وی تاکید کرد قبل از کلنگ زنی هر پروژه باید کارهای کارشناسی دقیق وجود داشته باشد تا از به سرانجام رسیدن آن اطمینان وجو داشته باشند .

وی با اشاره به نقش موثر کتابخانه ها و فرهنگسراها در بالا بردن فرهنگ عمومی جامعه یادآور شد هر چه قدر در سطح شهر ، فرهنگسراها و کتابخانه ها گسترش یابد نشان از فرهنگ بالای مردم آن شهر است .

این مسئول ادامه داد قطعاً وجود چنین اماکن فرهنگی در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در پیشگیری از بسیاری از معضلات اجتماعی نیز تاثیر گذار خواهد بود .

امام جمعه ابهر ابهر تاکید بر اینکه مسئولان باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا گره های زندگی و مشکلات مردم را بگشایند تصریح کرد : خدمت به خلق خدا نوعی معامله با خداست و قطعاً کسی از آن متضرر نمی شود . این مسئول ضمن تاکید بر پرهیز از سیاست زدگی بیان کرد سیاست نباید مانعی بر سر راه خدمت رسانی به مردم باشد و من از همین تریبون از مهندس ذوالقدریها شهردار ساعی و خدوم شهر ابهر و اعضاء شورای اسلامی شهر که  انصافاً با تمام توان و با کار شبانه روزی در راستای خدمت به مردم و توسعه ، عمران و آبادانی شهر تلاش می کنند تقدیر و تشکر می کنم و امیدوارم با حمایت های معنوی مردم و مسئولین استانی و شهرستانی شاهد پیشرفت  شهرمان ، ابهر باشیم .                                                                    

در ادامه این مراسم  کلیم الله وثوقی در آیین کلنگ زنی پروژه کتابخانه و فرهنگسرای حسین آباد ابهر ، اظهار کرد : امیدواریم این پروژه تا پایان سال ۹۸ به بهرداری برسد تا مردم این مناطق نیز از خدمات آن بهره مند شوند .

وی با بیان اینکه یکی از اولویت های دولت ، توجه ویژه به بحث بافت های ناکارآمد شهـری اعم از بافت قدیمی ، تاریحی ، روستایی و حاشیه شهر است ، تصریح کرد : ۱۷ الی ۱۸ میلیون نفر در این بافت ها ساکن هستند و اهتمام جدی در دولت برای ساماندهی آنها وجود دارد.

این مسئول با بیان اینکه در استان زنجان دو سال است که بحث باز آفرینی شهری شروع شده است ، تصریح کرد : اهمیت باز افرینی شهری به حدی است که مقام معظم رهبری نیز در این حوزه ورود پیدا کرده اند .

وثوقی افزود : این نوع پروژه ها از پایین به بالا است به این نحو که نیازهای منطقه ای احصا و در ستاد استان مصوب و به ستاد ملی ارسال می شود .

وثوقی تاکید کرد : باز آفرینی بافت های نا کارآمد شهری و رفع نیاز آنها نیاز به اهتمام جدی اهالی خود مناطق و مسئولان دارد .

وی بابیان اینکه مطالعات طرح جامع باز آفرینی ابهر امسال در برنامه قرار دارد ، تصریح کرد : باید تلاش شود نیازها در این طرح احصا شود و پروژه ها بر اساس این نیازها پیش رود .

این مسئول با بیان اینکه احداث اماکن فرهنگی مانند کتابخانه و فرهنگسرا از نیازهای این مناطق است تصریح کرد : باید تلاش شود سرانه ها در ابفت های نا کار آمد شهری در حوزه های مختلف افزایش یابد و به حد نرمال برسد زیر ابیشتر سرانه ها در این مناطق پایین تر هستند .

مدیر کل  راه و شهرسازی استان زنجان با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع مسکن در این بافت ها نیز ادامه داد : دولت در تلاش است برای ساخت مسکن د راین مناطق علاوه بر تسهیلات بانکی ارزان قیمت تخفیفات لازم توسط شهرداری و دستگاه های خدمت رسان نیز ارائه شود .

فرهنگسرا و کتابخانه حسین آباد در زمینی به مساحت ۴۰۰ مترمربع با زیر بنای ۶۵۷ مترمربع در دوطبقه با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات طرح ساماندهی حاشیه شهرها ستاد باز افرینی بافت های فرسوده ابه همت اداره راه و شهرسازی استان  و شهرداری و شورای اسلامی شهر ابهر و احداث خواهد شد