شهردار ابهر گفت : بافت ناکار آمد شهر ابهر شامل سه لکه در محلات ابهر مرکزی و شناط و همچنین محلات حسین آباد و شریف آباد در محدوده با آفرینی قرار دارد.

به گزارش  روابط عمومی شهرداری ابهرمحمدرضا ذوالقدریها در اولین جلسه ستاد باز آفرینی شهر ابهر در سال جاری با اشاره به اهمیت این موضوع افزود : امسال در برنامه ۵ ساله ششم توسعه رسیدگی و توجه دولت برای باز آفرینی پایدار شهری قوت یافته و اعتبارات قابل توجهی برای اجرای طرحها از سوی دولت محترم در نظر گرفته شده و در آیین نامه جدید برنامه ریزی در این طرح به خود شهرستانها با محوریت شهرداریها واگذار شده لذا تلاش داریم با کمک دستگاه های مرتبط به اهداف خود در این زمینه دست یابیم .

وی اظهار کرد : تسریع در پیشنهاد طرحها و برنامه ها در محلات هدف توسط دستگاههای اجرایی شهرستان تسریع در بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده را به دنبال خواهد داشت و خوشبختانه در ابهر اقدامات خوبی در این زمینه رخ داده است و اخیرا کلنگ زنی کتابخانه و فرهنگسرای حسین آباد با عتبار بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال و همچنین اختصاصا قیر رایگان اقدام مشترک با آموزش و پرورش با اختصاص زمین مدرسه عترت و عبرت از سوی شهرداری نمونه هایی از برنامه هایی بود که امسال محقق شد .

وی توسعه امکانات روبنایی در مقیاس شهری و محلی ارتقای زیر ساخت های بهسازی فضاها ، ارتقای توانمندی های اقتصادی ظرفیت سازی اجتماعی و نهادی ، تهیه طرح ها و برنامه های باز آفرینی در مقیاس شهری و محلی ، بهسازی زیر سخت ها و تاسیسات و امکانات شهری مورد نیاز محلات هدف و مقاوم سازی و نوسازی مسکن را مهمترین برنامه های ستاد شهرستانی خواهد بود .

این مسئول تصریح کرد : به منظور تسهیل در فرآیندهای اداری ایجاد دفتر تسهیل گری در محدوده بافت ، پیاده راه سازی بهسازی معابر احداث فرهنگسرا در محل ساختمان سابق آتش نشانی واقع در خیابان ۱۷ شهریور ، بازگشایی خیابان حاجیخانی و داودی شناط شهید رجایی شریف آباد از برنامه های پیشنهادی شهرداری عنوان نمودند.

رئیس عمران و بهسازی شهری راه و شهرسازی استان زنجان هدف از برگزاری این جلسه را تدوین برنامه اقدام جامع مشترک برای سال ۹۷ درحوزه باز آفرینی عنوان کرد و افزود : تمامی دستگاه ها برنامه های اجرایی در زمینه آموزشی ، فرهنگی و اجتماعی برای محدوده های هدف ارائه دهند .

۱

صمد هاشملو تصریح کرد : با توجه به اینکه باز آفرینی طرحی ۵ ساله است بر اساس مراحل تدوین اقدام مشترک ابتدا باید محله های دارای اولویت مشخص شوند و برای این محلات تدوین برنامه داشته باشیم .

وی خاطر نشان کرد بر اساس این طرح که پروژه ای همه جانبه است دستگاههای متولی حوزه کارهای فرهنگی نیز باید برای این محلات برنامه آموزشی ، فرهنگی ، مهارت آموزی  داشته باشند تا بتوانیم برنامه ای کامل و همه جانبه اجرا کنیم .

این مسئول ابراز کرد : تسهیلات وام و سیاست های تشویقی شهرداری و تخفیفات پروانه و همچنین تخفیفات زیر ساخت ها و انشعابات نیز مطرح است که عملیاتی خواهد شد .

معاون فرماندار ابهر در این جلسه یاد آور شد : باز آفرینی مناطق ناکارآمد اصل اساسی و نیاز واقعی جامعه امروز ما است و نگاه به این مناطق نگاهی جامع است . به نحوی که تمام دستگاههای مرتبط اجرایی فرهنگی و اجتماعی در کنار مدیریت شهری نسبت به توسعه و باز آفرینی آن محله ناکارآمد برای تحقق توسعه نقش داشته باشند .

علی محمدیان ابراز کرد : این امر مهم هماهنگی و عزم جدی شهرداری و شورای شهر و همچنین سایر مسئولان مرتبط شهرستان و مسئولان استانی را می طلبد . .

وی تاکید کرد : حاشیه نشینی و مناطق نا کارآمد مشکلات خاص خود را دارد و پس از عزم جدی در مرحله دوم اختصاص منابع لازم به این منظور اهمیت دارد . همچنین برای بهسازی و نوسازی مناطق خاص مجموعه مسئولان پیگیر باشند به اندازه جمعیت شهر ابه رمنابع جذب کنیم .

این مسئول با تاکید بر لزوم مشارکت مردم در تمامی طرح ها بیان کرد : در طرح باز آفرینی نیاز به مشارکت مردم بیشتر است .

مرحله دوم اختصاص منابع لازم به این منظور اهمیت دارد همچنین برای بهسازی و نوسازی مناطق خاص مجموعه مسئولان پیگیر باشند به اندازه جمعیت شهر ابهر منابع جذب کنیم .

این مسئول با تاکید بر لزوم مشارکت مردم در تمامی طرح ها بیان کرد : در طرح باز آفرینی نیاز به مشارکت مردم بیشتر است .

رئیس شورای اسلامی شهر ابهر افزود : حدود یک سوم از مســاحت شهر ابهر بافت فرسوده است که در آینده می تواند مشکلاتی را متوجه شهر ابهر کند .

۲

مصطفی محمودی تصریح کرد : تا زمانی که مردم در حوزه باز آفرینی ورود نکنند و از حمایت هایی که در این زمینه وجود دارد اطلاع نداشته باشند برنامه ها پیش نخواهد رفت . از این رو از دوستان رسانه و مطبوعات درخواست داریم در این زمینه حداکثر کمک و اطلاع رسانی را انجام دهند .

وی با اشاره به ارگان های دخیل در حوزه باز آفرینی تاکید کرد : باز آفرینی پروژه ای نیست که فقط برای شهرداری تعریف شده باشد چرا که هر محله نیازمند  به امکانات مختلف مانند بهداشتی ، آموزشی و فرهنگی است و باید تمام ارگان ها با تمام توان در این پروژه ها همکاری و تعامل داشته باشند .